تفاوت غلظت در عطرها

تفاوت غلظت در عطرها… فرق بین ادکلن، ادوپرفیوم و پرفیوم در چیست؟

لوگو کارولینا هررا

تفاوت غلظت در عطرها کلید شناختن آن‌ها است. درک تفاوت میان ادکلن و ادوتویلت و ادوپرفیوم و شناخت آن، راهنمای کارآمدی برای استفاده بهتر از عطرها برای مخاطبان عطر است. در هنگام خرید عطر، شما درباره برندها و تفاوت انواع رایحه‌ها توضیحات زیادی دریافت می‌کنید. اما معمولا درباره نوع عطری  که در این شیشه‌های خوش‌تراش وجود داردT اطلاعات بسیار کم‌تری به شما ارائه می‌گردد. اغلب اوقات در تفاوت بین عطر و ادکلن مردد هستیم که کدام یک برای ما مناسب‌تر است، ماندگاری بوی کدام یک بیشتر است و یا اینکه فرق بین ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟ احتمالا تا به حال اسم انواع عطرها به گوش شما خورده است، اما  اطلاع دقیقی از معانی  آن‌ها در دست ندارید. انتخاب نوع عطرمورد نظر به انداره رایحه‌اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال عطر اگر رقیق باشد بوی آن درمدت زمانی کوتاه تر اززمان دلخواه شما از بین خواهد رفت و اگر خیلی قوی باشد شما و همه اطرافیان را اذیت خواهد کرد.

نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای درک انواع عطرهای موجود یا همان فرق بین عطر و ادکلن یا در نگاهی تخصصی‌تر تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم، شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها آگاهی پیدا کنید. تفاوت غلظت در عطرها موضوعی پراهمیت در خروجی محصول است. نکته‌ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی عطر(ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ وجه به تنهایی قابل استفاده نبوده و برای استفادهT باید با سایر حلال‌ها مانند الکل ترکیب گردد. کارخانه‌ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی عطر را با الکل که در واقع حامل آن است مخلوط می‌کنند. ترکیب الکل با عصاره عطر باعث رقیق شدن (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می‌شود. در صنعت عطرسازی الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت ویژه است، زیرا که  الکل است که غلظت عطر و همچنین ماندگاری آن را تعیین می کند.

Eau Fraiche

اوفرش (Eau Fraiche)

اوفرش‌ها از غلظت بسیار کمی برخوردار هستند: تنها 1 تا 3% . تفاوت آن‌ها در این است که ادکلن‌ها مثل دیگر عطرها با الکل درست می‌شوند، اما اوفرش‌ها از مخلوط شدن روغن‌ها با آب درست می‌شوند. از آن‌ها معمولا برای تازه کردن پوست، به ویژه پس از اصلاح صورت به عنوان افترشیو استفاده می‌گردد.

 • نامEau Fraiche
 • درصد اسانس1 تا 3 درصد
Eau de Cologne

ادکلن (Eau de Cologne)

برخلاف تصور عموم ادکلن‌ها از غلظت بسیار کمی بر خوردارند، با غلظت بین 2 تا 5% که با درصد الکل بیشتری درست شده و همچنین چندین ساعت بیشتر دوام نمی‌آورند. از ادکلن برای ایجاد بوی خوب برای مدت زمانی کوتاه استفاده می‌گردد و برای استفاده در طول روز کاربردی ندارد.

 • نامEau de Cologne
 • درصد اسانس3 تا 5 درصد
Eau de Toilette

ادکلن (Eau de Toilette)

ادوتویلت‌ها معمولا غلظتی بین 4 تا 15% دارند و  لزوما تا عصر دوام نمی‌آورند. برخی کارشناسان بر این باورند که ادوتویلت برای استفاده روز و ادوپرفیوم‌ برای استفاده در شب طراحی شده‌اند. در نهایت تصمیم با شماست و سلیقه‌تان در این مورد تعیین‌کننده است. اگرچه ادوتویلت‌ها معمولا بعد از ادوپرفیوم‌ها توسط برندها عرضه می‌شوند، اما لزوما  از مواد تشکیل‌دهنده یکسان و رایحه مشابهی برخوردار نیستند. دلیل موضوع این است که برندها برای رقیق کردن ادوتویلت‌ها برخی عناصر پایه مانند نعنای هندی یا روغن چوب را از آن حذف و برای بیشتر شدن پراکندگی بو، روغن گل‌ها یا مرکبات را به عطر اضافه می‌افزایند.

 • نامEau de Toilette
 • درصد اسانس4 تا 15 درصد
Eau de Parfum

ادوپرفیوم (Eau de Parfum)

بعد از ادکلن،  ادوپرفیوم‌ها با 15 الی 20% در میان انواع عطرهای موجود در  بازار بیشترین غلظت را داراهستند. ادوپرفیوم‌ها طوری طراحی شده اند که می‌توانند یک روز کامل دوام بیاورند و در عین حال به اطرافیان شما سردرد تحمیل نکنند. ادوپرفیوم‌ها بیشترین خرید را در میان مشتریان دارند و برندها بیشتر این نوع از عطر را تولید می‌کنند. ادوپرفیوم‌ها به جهت ماندگاری از صبح تا عصر دوام آورده و در هنگام شب برای خود فرد نیز قابل استشمام است.

 • نامEau de Parfum
 • درصد اسانس15 تا 20 درصد
Parfum

پرفیوم (Perfume or Parfum)

این نامی گمراه‌کننده است. زیرادر نگاه عادی به نظر می‌رسد که به معنای خالص بودن عطراست، اما همان طور که توضیح ابتدایی عرض شد، چنین چیزی صحت ندارد. چرا که عطر خالص ناخوشایند است و همچنین پوست را آزار داده و دچار التهاب خواهد کرد و در کل قابل استفاده نیست. با این حال عطر یا پرفیوم (Perfume) عطری است که بیشترین غلظت را از میان انواع مختلف موجود در بازار دارا می‌باشد. معمولا بین 20 تا 40 % پرفیوم را عصاره روغنی عطر تشکیل می دهد که همین مقدار کافی است تا عطر را قوی و برجسته کند و تا یک روز بوی خود را از دست ندهد و ماندگاری داشته باشد.

پراکندگی و پخش بوی عطر وقتی که شما عطر خالص یا Perfume را مصرف می‌کنید بسیار قابل توجه خواهد بود، در واقع  رایحه آن در هوا  مثل توده ابری است که دیگران قادر به ورود در آن هستند. یا مثلا اگر شما کسی را که پرفیوم استفاده کرده در آغوش بکشید، به احتمال زیاد تا چند ساعت بعد قادر به احساس کردن رایحه عطری که آن فرد استفاده کرده خواهید بود. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که پرفیوم گران ترین نوع عطر موجود در بازار می باشد.

 • نامParfum
 • درصد اسانس20 تا 40 درصد
Giftbaran Perfume

پرفیوم‌های گیفت‌باران

با همه توضیحاتی که در سطور قبل درباره تفاوت غلظت در عطرها مطالعه کردید، حالا به تصویر واضح‌تری از محصول عطر گیفت‌باران می‌رسید. پرفیوم‌های گیفت‌باران با 25 درصد اسانس تولید می‌شوند و از همین رو در دسته پرفیوم (Perfume or Parfum) قرار می‌گیرند. اسانس‌های این محصول از دو شرکت Charabot فرانسه(با بیش از 180 سال سابقه) و Mane فرانسه(با بیش از 130 سال سابقه) از معتبرترین و خوشنام‌ترین تامین‌کنندگان اسانس در دنیا تامین شده است.

گیفت‌باران برای تولید با انتخاب 25% اسانس در تولید دلایل متعددی داشت. از آن جمله قیمت فوق‌العاده بالای این اسانس‌های باکیفیت بود. مضاف بر این که همین درصد، تقریبا بین 5 تا 7 درصد مصرف اسانس بیشتری نسبت به عطرهای موجود در بازار ایران دارد. فرایند دقیق‌تر چربی‌گیری اسانس و فریز محصول و عدم ایجاد لک بر روی البسه از دیگر دلایل انتخاب این درصد اسانس بوده است.

با گیفت‌باران، خوشبو و با طراوت باشید.

 • نامپرفیوم گیفت‌باران
 • درصد اسانس25 درصد

ادکلن خودتو بساز

 

اگر از میان برندهای متنوع موجود در گیفت باران به انتخاب رسیدید، حالا وقتشه یه عکس زیبا یا لوگوی شرکتتون و متن دلخواهتون رو برای چاپ روی شیشه ادکلن بارگذاری کنید. در نهایت از بین بسته بندی های متنوع سایت یکی رو انتخاب کنین. چند روز صبر کنین و متفاوت‌ترین سورپرایزی که تا حالا دیدین رو درب منزل تحویل بگیرین.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.